Nepoužívané přístroje můžete vrátit do oběhu tím, že je odevzdáte na jakékoli pobočce T-Mobilu nebo prostřednictvím bezplatného odeslání na víc jak pěti tisících poboček Zásilkovny. Pro další zpracování tak uchováte vzácné materiály, jejichž těžba vyčerpává přírodní zdroje. Předejít můžete i rizikům spojeným s nakládáním se starými akumulátory.
Víte, že jen v Česku leží někde v šuplících 12 milionů nepoužívaných mobilů? Nejčastějšími důvody k jejich odložení je, že lidé o recyklačních programech nevědí, nebo se bojí zneužití přístupových údajů a osobních dat. „Tyto obavy nejsou na místě, protože se všechny datové nosiče v rámci recyklace zničí. U funkčních mobilů se pak neobnovitelně přepíší certifikovaným softwarem. Celý proces je z hlediska ochrany dat zcela bezpečný,” vysvětluje Jiří Šmejkal ze společnosti Remobil, která s T-Mobilem spolupracuje na sběru mobilních telefonů.
Lidé si nechávají staré přístroje také jako zálohu pro případ, kdyby se jejich aktuální telefon porouchal. K takové situaci ale dochází jen výjimečně, a tak se staré mobily v českých domácnostech hromadí a ničemu neslouží.
Proč je recyklace důležitá
Na výrobu telefonů se používá více než 60 různých materiálů včetně zlata, stříbra, mědi nebo hliníku. Ty je potřeba někde vytěžit, zpracovat a vytvořit z nich komponenty, které je posléze nutné smontovat. Obsah kovů v telefonech je asi stokrát vyšší než v rudách, a je proto mnohem výhodnější získávat je recyklací z vyřazených mobilů než těžbou. Přiměřeně tomu má recyklace i mnonásobně nižší ekologickou stopu. Vzhledem k tomu, že každý Čech obmění mobil v průměru jednou za dva až tři roky, dochází ke zbytečnému vyčerpávání přírodních zdrojů. „Když se majitelé naučí své staré přístroje vracet, zmenší se i zátěž životního prostředí,” vysvětluje Jiří Šmejkal z organizace Remobil.
Zrecyklovat se při tom dá až 90 % materiálu použitých v telefonu. Při recyklaci stovky přístrojů se ušetří 3 680 litrů pitné vody nebo 263 kg ekvivalentu CO2, což je množství plynu vypuštěného do atmosféry při ujetí 1600 km v běžném osobním voze.
Starý mobil, nové možnosti
Co mohou majitelé dělat se svým starým přístrojem? Vrátit ho lze například na jakékoli pobočce T-Mobilu. Společnost Remobil nabízí i možnost jejich odevzdání prostřednictvím některé z více jak pěti tisíc podacích poboček Zásilkovny. „Telefon je jen nutné zabalit do krabičky, přelepit páskou a obsluze nahlásit speciální kód, který zajistí bezplatné zaslání. Kód najdete na naši stránce www.remobil.cz,” popisuje Jiří Šmejkal s tím, že mobil lze odevzdat také prostřednictvím některých obcí, knihoven nebo firem, které do sběru zapojují své zaměstnance i veřejnost.
Vyřazené přístroje se roztřídí, přičemž asi 10 % z nich se použije na náhradní díly a 90 % se rozdrtí na materiál pro další využití. Majitele může těšit nejen to, že vrácením nepoužívaného telefonu šetří přírodní zdroje, ale také to, že recyklací přispívají na dobročinné účely. „Za každý zrecyklovaný mobil dáme 10 Kč na charitu. Tímto způsobem pomáháme například Jedličkovu ústavu nebo mobilnímu hospicu Ondrášek,” říká Jiří Šmejkal.
Co baterie?
Nejproblematičtějším komponentem mobilních telefonů jsou lithium-iontové baterie. „Každý den se v Česku prodá 8500 mobilů. Pokud si vezmeme, že průměrná hmotnost baterky je 30 g, tak za jeden rok u nás uvedeme na trh 90 tun baterií jen v rámci mobilů,” říká Kateřina Vránková z neziskové organizace ECOBAT, která se zaměřuje na zpětný odběr odpadních baterií a na ekologické likvidaci baterií spolupracuje se společností Remobil.
Baterie obsahují nebezpečné látky jako zdraví škodlivý kobalt nebo lithium, které reaguje se vzduchem a při narušení baterie může způsobit vzplanutí. Toto riziko ještě zvyšuje fakt, že elektrolyt tvořený solí z organických rozpouštědel je hořlavý již při 20° C. Pokud se tedy chytrý telefon dostane do smetí, může dojít k požáru. Cílem společného úsilí T-Mobilu a spolupracujících firem je, aby každý vyřazený mobil skončil v recyklační síti a cenné materiály v něm obsažené se vrátily zpátky do oběhu.
Více o recyklaci mobilních telefonů najdete na stránce Zrecyklujtel.cz