Domácnosti jsou plné baterií

V každé domácnosti jsou desítky baterií, často jejich počet přesahuje i stovku. Najdeme je snad ve všech místnostech v nejrůznějších spotřebičích: v ovladačích, kuchyňských i osobních váhách, hodinách a hodinkách, naslouchadlech a chůvičkách, měřičích tlaku, hračkách, telefonech či noteboocích.

Baterie dnes mají mnohem víc energie, kterou můžeme využít nejen při napájení spotřebičů, ale i pro pohon elektromotorů. Vzniklou energii dokáží bez větších ztrát udržet a akumulovat. Baterie, nám pomáhají chránit život a stávají se tak, pro nás běžnou samozřejmostí.

Nabídka baterií na trhu je široká. Můžeme využívat alkalické baterie, knoflíkové, dobíjecí. Vybírat však správně musíme podle způsobu použití. Spotřeba baterií rok od roku stoupá. Důsledná recyklace baterií nabývá na významu. Proto, když baterie doslouží, udělejte, co je správné. Odneste je na sběrné místo.

Kde je možné baterie odevzdat?

Možná budete překvapeni, ale sběrná místa, kde je možné odevzdat použité baterie, jsou dnes téměř na každém rohu. V České republice už je přes 28 000 sběrných míst.  Stále nejvíc jich najdete v obchodech. Ty mají dokonce ze zákona povinnost ve svých provozovnách sběrné nádoby umísťit.

Kdykoli tedy půjdete nakoupit do supermarketu, můžete zde odevzdat i baterie. V řadě firem také zaměstnavatelé zřizují sběrná místa. Mateřské, základní a střední školy zapojené do projektu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět jsou též vybaveny sběrnými nádobami. Najdete je též na obecních a dalších úřadech. V obcích léta také dobře fungují sběrné dvory, nebo společné červené venkovní kontejnery na sběr drobného elektra a baterií.

Pokud si nejste jisti, kam můžete baterie odnést, pak doporučujeme vyhledavač na mapa.ecobat.cz. Stačí jen zadat vaši adresu.

Jaké baterie patří do sběrného boxu?

Sbírat a k recyklaci odevzdávat můžete všechny typy běžných spotřebitelských baterií používaných v domácnosti (tj. knoflíkové, mikrotužkové, tužkové, malé a velké monočlánky, ploché baterie, 9V baterie i akumulátory lehčí než 1 kg). Třídit je třeba i baterie z notebooků, fotoaparátů, kamer a dalších elektrospotřebičů.

V servisech vašeho zařízení, popřípadě ve sběrných dvorech,  od vás bezplatně přijmou také speciální baterie a nebo olověné akumulátory. Pokud je baterie součástí elektrozařízení, můžete ji buď vyndat a vložit do sběrného boxu na použité baterie, nebo ji ponechat v zařízení, a to celé vyhodit do kontejneru na elektrospotřebiče. O vyjmutí baterií z elektrospotřebičů se pak postará zpracovatel. A následně je odevzdá ECOBATu.

Krabička ECOCHEESE na domácí skladování baterií

Kdo nechce běhat na sběrné místo s každou použitou baterií, tomu dobře poslouží box ECOCHEESE na domácí skladování baterií. Na výběr jsou 4 barevná provedení v atraktivním designu. Můžete si je zdarma objednat na www.ecocheese.cz. Když je ECOCHEESE plný nebo aspoň z části plný, jednoduše jeho obsah vyprázdníte na některém z tisíců sběrných míst.

Objednejte si ECOCHEESE! Zdarma na www.ecocheese.cz.