Vloni v Česku účinnost sběru baterií dosáhla 48 %.
V přepočtu každý obyvatel vytřídil zhruba osm tužkových baterií. Nejvíce baterií se vybralo v obchodech a nejaktivnější ve sběru odpadních baterií byli lidé na Vysočině, v Hlavním městě Praze, Jihomoravském a Středočeském kraji.
ECOBAT usiluje, aby třídění baterií bylo pro lidi snadné a také se snižovala vzdálenost, kterou musí absolvovat k nejbližšímu veřejnému sběrnému místu venku či ve vnitřních prostorách.
Mezi kraji je nejlepší Vysočina, ale dobře si vedou i Pražané, Jihomoravané a Středočeši.
Mezi regiony je dle statistik ECOBATu nejúspěšnější Kraj Vysočina, kde loni v přepočtu každý obyvatel vytřídil zhruba 11 tužkových baterií typu AA. Následují Hlavní město Praha, Jihomoravský kraj a Středočeský kraj v přepočtu s devíti bateriemi na obyvatele. Na opačném konci žebříčku jsou Pardubický kraj se čtyřmi a Moravskoslezský kraj se třemi vytříděnými bateriemi na obyvatele.
Nejvyužívanější jsou sběrné nádoby v obchodech
Pro běžného spotřebitele jsou nejdostupnější a také nejvyužívanější sběrná místa o obchodech. Dle statistik ECOBATu v nich skončí 35 % vybraných baterií. „Velký nárůst v množství odevzdaných baterií sledujeme v obchodních řetězcích. Neméně si však vážíme spolupráce s menšími provozovnami družstva Jednota a prodejnami dalších subjektů, které jsou často v menších městech a obcích, a plní zde roli nejsnáze dosažitelného sběrného místa na baterie,“ dodává Kateřina Vránková.
Městské a obecní úřady pomáhají s osvětou
Významnými partnery pro sběr baterií jsou města a obce. Svým občanům nabízí možnost odevzdávat baterie přímo na úřadech, ve sběrných dvorech nebo do venkovních červených kontejnerů. Aktivně též přistupují k osvětě. I díky tomu třetina všech baterií, které míří na recyklaci, pochází z měst a obcí.
Přibývá lithiových baterií, ale jejich skutečný boom teprve přijde.
V posledních letech se mění struktura typů odpadních baterií, které jsou předávány na recyklaci. Stále v ní dominují klasické tužkové baterie, ale narůstá využívání speciálních baterií, včetně knoflíkových. Samostatnou kategorií jsou lithiové baterie, které se používají v noteboocích, mobilních telefonech, aku nářadí a stále častěji v i elektromobilitě. Zásadní boom v množství zpětně odebraných lithiových baterií, které budou směřovat na recyklaci nebo na sekundární využití, se předpokládá během několika let.
Přísné normy Evropské unie plníme
Sběr a recyklaci baterií v České republice zajišťují dvě společnosti. Z 82 % se na výsledku podílela společnost ECOBAT. Česká republika i v roce 2020 splnila přísné normy EU, které členským zemím ukládají vytřídit minimálně 45 % baterií.