Karlovarský kraj finančně podpořil výrobu a distribuci sběrných nádob na lithiové baterie. Důvodem je nutnost zajištění bezpečného sběru, přepravy a skladování vybitých lithiových baterií, které se při špatném skladování mohou vznítit. Nové nádoby opatřeny bezpečnostním ventilem s ochranným filtrem mají vyšší požární odolnost. Jsou certifikovány pro přepravu a skladování nebezpečných látek. V Karlovarském kraji bude těmito nádoby vybaveno celkem 27 sběrných dvorů.
Pilotní projekt s Karlovarským krajem
V polovině srpna (17.8.2023), začalo ve všech zemích EU platit nové Nařízení o bateriích. Nařízení bude znamenat malou revoluci pro jejich výrobu, použití, sběr i recyklaci. Zásadně se bude muset výrazně zvýšit množství sebraných a recyklovaných baterií.
Zaostřeno na lithiové baterie
Podíl dobíjecích lithiových baterií dramaticky narůstá a pro splnění vytyčených cílů se nesmíme vyhýbat ani sběru tohoto typu baterií. Nesprávné nakládání s nimi však přináší zvýšené požární riziko. Společnost Ecobat se transportu a skladování lithiových baterií věnuje dlouhodobě. Aktuálně ve spolupráci s STS Kamenice vyvinuli nové typy nádob, které zajišťují maximální bezpečnost. Těmito nádoby budou postupně vybavovány sběrné dvory po celé republice. Jako první se do projektu zapojil Karlovarský kraj.
Spolupráce, vzdělání i nové sběrné nádoby
„Cílem letošního projektu je vybavit 27 sběrných dvorů na území Karlovarského kraje novým typem sběrných nádob. Proškolit pracovníky sběrných dvorů v bezpečném nakládání s odpadními bateriemi, s důrazem na baterie lithiové. Součástí vybavení sběrných dvorů bude i dodávka speciálních hasících přístrojů GlaciAid se speciálním hasícím médiem účinným pro hašení požárů lithiových baterií,“ komentuje projekt Kateřina Vránková ze společnosti Ecobat a dodává: „Jsme velmi rádi, že Karlovarský kraj má zájem na dlouhodobé a systematické spolupráci, která zvýší bezpečnost skladování baterií na sběrných dvorech.“
Sběrné dvory v Karlovarském kraji budou dobře připraveny pro odběr nových typů baterií od svých občanů. „Očekáváme zejména významný nárůst odpadních lithiových baterií k elektrokolům, zahradní technice, aku-nářadí atd.,“ uzavírá Vránková.
Společnost Ecobat v rámci intenzifikace sběru baterií dále navazuje spolupráci s dalšími kraji napříč Českou republikou.
Tisková zpráva ke stažení: Sběrné dvory v Karlovarském kraji dbají na bezpečnost.