Společnost Ecobat se zabývá sběrem a recyklací baterií různého typu. Na založení v roce 2002 se podílelo šest významných dovozců tohoto sortimentu. „Poskytujeme zdarma sběrné nádoby na použité přenosné baterie, pomáháme organizacím s povinnostmi, které jim ukládá legislativa, a také se výrazně věnujeme osvětě,“ říká jednatel společnosti Petr Kratochvíl.
Sběrem a recyklací baterií se zabýváte už téměř 20 let, co se za tu dobu změnilo?
V roce 2002, kdy jsme začínali, se podařilo sebrat necelých 70 tun baterií. Po dvaceti letech usilovné práce (budování sběrné sítě, osvěta) jsme se dostali na téměř dva tisíce tun sebraných baterií. Toto samo o sobě svědčí o tom, že přístup občanů i obcí ke sběru a recyklaci baterií se radikálně změnil.
Kam od vás vybrané baterie putují a jaký je jejich další osud?
Baterie a akumulátory – to je velice pestrá skupina co do velikosti i chemického složení. Nejmenší baterie váží dva gramy a největší k elektromobilu téměř půl tuny! My tedy především musíme baterie pečlivě roztřídit, bezpečně zabalit a pak je odesíláme ke konečné recyklaci. Bohužel recyklační kapacity v České republice nejsou dostatečné, takže polovinu ze sebraných baterií musíme ke zpracování vyvážet do jiných zemí Evropy. Recyklátoři z baterií získávají zejména kovy a různé kovové sloučeniny.
Mohou lidé do speciální nádoby vyhodit i baterie rezavé, vyteklé a jinak poškozené?
Rezavé či vyteklé baterie mohou lidé vyhodit do našich běžných nádob, stačí je vložit do igelitového sáčku. Větší pozor si však musíme dávat na různé typy lithiových baterií (do mobilů, laptopů, akunářadí). Zde je doporučujeme odevzdat do sběrných dvorů, které učíme, jak s nimi nakládat. Novým fenoménem jsou takzvané Li Pol měkké baterie, které se mohou nafouknout a hrozí jejich zahoření. Nafouknout se může kvůli tomu i celý laptop. Zde doporučujeme kontaktovat e-mailem či telefonicky naši organizaci a my poradíme, jak s takovou poškozenou baterií naložit.
Proč si vaše společnost vybrala právě baterie?
My jsme si baterie nevybrali, ale ony si vybraly nás! Jinými slovy – naši zakladatelé i stávající vlastníci jsou firmy, které dovážejí a prodávají baterie. Tyto firmy založily ECOBAT proto, aby zde fungovala jedna organizace, která za ně převezme povinnost prodávané baterie po ukončení jejich životnosti posbírat a recyklovat.
A kdo to všechno platí?
Naše činnost je financována téměř výhradně z podpory výrobců a dovozců baterií.
Jak mají lidé správně nakládat s použitými bateriemi? S každou do speciální popelnice určitě nepoběží.
Baterky by nikdy neměly končit v odpadkovém koši. Je možné doma nashromáždit více baterií a ty potom odnést na sběrné místo, kde je umístěn náš sběrný box. Takové sběrné místo je například v každém větším obchodě s potravinami. Baterie je možné odevzdávat společně s elektroodpadem do červených kontejnerů nebo je vzít s jinými druhy odpadů na nejbližší sběrný dvůr. Speciálně bychom rádi upozornili na lithiové baterie již při jejich užívání či nabíjení. Dnešní spotřební elektronika, ale třeba i elektrokola obsahují téměř výlučně tento typ baterií. Nevystavujte proto takové elektrospotřebiče vysokým teplotám či nárazům, při nabíjení je dobré tento typ baterií nenechat úplně vybíjet či naopak nabíjet na 100 %. U větších lithiových baterií doporučujeme pořídit si speciální ochranný obal, do kterého je před nabíjením můžete vložit. Toto zmiňujeme proto, že případy samovznícení lithiových baterií nejsou ojedinělé, a proto je v našem zájmu s nimi zacházet s předběžnou opatrností.
Jsou některé baterie vzhledem k životnímu prostředí nebezpečnější?
Dříve tomu tak bylo, ale během dvaceti let se i díky přísné legislativě podařilo velice významně snížit obsah toxických kovů, které se dříve při výrobě baterií používaly (rtuť, kadmium). Dnes proto vidím jako prioritu bezpečné nakládání s lithiovými bateriemi, které nejsou nebezpečné pro životní prostředí, ale mohou být příčinou požárů i explozí.