Ano! Teplota ovlivňuje stabilní provoz, výkon i životnost každé baterie. Vaše pozornost by neměla uniknout především často skloňovaným a denně používaným lithiovým bateriím. Ty jsou již neodmyslitelnou součástí našich domácích zařízeních např. mobilní telefony, notebooky, tablety, e-čtečky, foťáky, elektronářadí, elektrokola nově i třeba startovacích baterií.
Lithiové baterie se mohou vlivem přehřátí nafouknout a zdvojnásobit svou velikost. Škodí jim blízkost topného tělesa, ale také přímé slunce nebo pokud je v horkém dni ponecháte v rozpáleném autě. Baterie při přehřátí produkují plyn a mohou se začít nafukovat. Může přitom dojít k vyboulení nebo popraskání samotného zařízení, jehož jsou součástí.
Správné zacházení si však zaslouží všechny skupiny i chemické druhy baterií, pokud chcete, aby vám bezpečně a spolehlivě sloužily.
„Lithiové baterie mají mnoho výhod, například vysokou hustotu energie a minimální samovybíjení. Ale mají i své nevýhody – obzvláště v oblasti bezpečnosti. Elektrolyt u lithiových baterií totiž tvoří hořlavá organická rozpouštědla, ve kterých jsou rozpuštěné soli lithia. Rozpouštědla jsou za přístupu kyslíku hořlavá, protože mají neobyčejně nízkou teplotu vzplanutí,“ říká Petr Kratochvíl ze společnosti ECOBAT, která v ČR zajišťuje sběr a recyklaci baterií, a dodává: „Pokud se člověk setká s nafouknutou nebo jinak poškozenou baterií, hlavní pravidlo zní zařízení vypněte a nesnažte se z něj baterii demontovat nebo ji propichovat. Plyn, který by se z ní uvolnil, je nejen hořlavý, ale také nezdravý. Raději celé zařízení, včetně baterie, doneste do odborného servisu.“
Prevence je základ, aneb co dělat pro lepší životnost nejen lithiové baterie
- Baterie ani zařízení s bateriemi nevystavujte vysokým teplotám. Bateriím je nejlépe při pokojových teplotách.
- Vyhněte se dlouhodobému parkování vašeho elektrokola či automobilu na přímém slunci. Rovněž pak nenechávejte vaše zařízení v přehřátém automobilu.
- Pokud baterie nebo zařízení delší dobu nepoužíváte, skladujte suchém místě při pokojové teplotě.
- Vždy požívejte originální nabíječku. Pokud je poškozená, kupte stejnou značku a typ.
- Pokud zjistíte, že se vaše baterie rychle vybíjí, je nejlepší, když ji vyměníte.
- Nenechávejte zařízení stále připojené. Jakmile je baterie nabitá, přestane se automaticky nabíjet. Doporučuje se však čas od času zařízení odpojit od sítě a baterii skutečně používat, aby mohla správně fungovat.
Lithiové baterie vyžadují zvláštní pozornost, i když doslouží
Při sběru vyřazených lithiových baterií nebo použitého elektrozařízení s těmito bateriemi je velice obtížné zabránit jejich mechanickému poškození nebo vzájemnému zkratování. Zahřátí lithiových článků a reakce obsažených chemických látek s kyslíkem vedou k požárům a explozím. „Z hlediska zpětného odběru, který zajišťujeme, je třeba všechny typy lithiových baterií velmi pečlivě vytřídit, uskladnit v barelech a prosypat speciálním materiálem. Poškozené, nafouklé baterie, stejně jako ty v měkkých obalech, potřebují ještě další zabezpečení. Každá baterie by měla být individuálně zabalena v plastovém obalu. Pokud jsou u baterie obnaženy kovové kontakty, musí být obaleny,“ dodává Petr Kratochvíl z ECOBATu.
Pro více informací k zajištění bezpečného sběru, skladování, transportu i recyklaci (nejen) odpadních lithiových baterií kontaktujte dispečink ECOBATu.
Materiál byl zpracován společností ECOBAT s.r.o. s využitím podkladů kolektivního systému BEBAT, Belgie.