Žáci a studenti z 891 mateřských, základních a středních škol z celé České republiky odevzdali k recyklaci 57,3 tun použitých baterií. Toto rekordní množství se jim podařilo získat jen za dva a půl měsíce od září do poloviny listopadu loňského roku v rámci sběrové kampaně programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Vedle baterií děti ve školách odevzdávaly i vysloužilá drobná elektrozařízení. Těch se díky nim k recyklaci předalo 89 tun.
Školní vzdělávací program Recyklohraní aneb Ukliďme si svět funguje více než osm let. Každoročně přibývá škol, které se k němu připojují, a roste i množství vybraných baterií. „V minulém roce se v rámci kampaně od dětí podařilo získat o tři tuny více baterií než před rokem. Ve školách na vlastní oči vidíme, jak se děti snaží prohledat každý kout a také zapojit další členy rodiny, aby jim se shromažďováním použitých baterií pomáhali. To je pro nás to nejcennější – děti díky Recyklohraní třídit baterie baví a navíc často jdou doma příkladem vlastní rodičům,“ říká Petr Kratochvíl, ředitel společnosti Ecobat, která je spoluvyhlašovatelem kampaně a zajišťuje recyklaci a ekologickou likvidaci baterií.
Děti i učitele to musí bavit
Aby byla environmentální výchova na školách úspěšná, musí mít podporu vedení škol a samotných učitelů. Bez jejich zapojení a nadšení by program Recyklohraní nebyl. A pak je důležité, aby děti recyklace bavila. „Všechny naše aktivity směřujeme k tomu, aby děti zábavnou formou i prostřednictvím osobní zkušenosti přijaly třídění a recyklaci za samozřejmost,“ vysvětluje Hana Ansorgová, ředitelka obecně prospěšné společnosti Recyklohraní.
Děti jsou pro sběr baterií motivovány tím, že za odevzdané baterie školy dostávají body a za ty pak čerpají odměny z katalogu Recyklohraní v podobě školních pomůcek, výtvarných a sportovních potřeb, her a hraček či spotřební elektroniky. Každý rok jsou takto mezi školy rozděleny odměny za zhruba dva miliony korun. Další body si mohou školy připsat také za plnění hravých úkolů a využívání výukových materiálů EKOABECEDA.
Pátrejte s baterkou, aneb lovíme baterie
Pod názvem „Pátrejte s baterkou, aneb lovíme baterie“ vyhlásil Ecobat úkol, ve kterém děti sbíraly vysloužilé baterie, a také hledaly další místa zpětného odběru baterií v novém mapovém vyhledávači na adrese mapa.ecobat.cz. V ČR jich je nyní více než 20 000. Vyhlášený úkol měl také vlastivědně zeměpisnou část, ve které žáci a studenti vytvářeli z baterií mapu ČR a nezapomněli ani na označení místa svého města či obce.