Již po čtvrté v řadě se právě dnes slaví Světový den recyklace. Právě 18. březen se od roku 2018 stal dnem uznávaným OSN a za cíl má zvýšit povědomí o nutnosti recyklace odpadů. A možná se ptáte, můžete recyklovat i baterie? Ano můžete! A dokonce všechny skupiny (přenosné, autobaterie, průmyslové), velikosti i chemické typy. Každý rok se tzv. zpětně odebere přes 2 tuny odpadních spotřebitelských baterií. Z pohledu uvedeného množství do oběhu se tak v ČR bezmála polovina těchto baterií opětovně využije. Ale co ta druhá polovina? Mnoho vybitých baterií stále končí v popelnicích, tedy posléze na skládkách. A to je velká škoda.
Je recyklace baterií vážně tak důležitá?
Nepochybně! Recyklace baterií má smysl a velké výhody. Za prvé, recyklace baterií zabraňuje kontaminaci našich zdrojů podzemní i povrchové vody a půdy. Za druhé, pokud baterie recyklujeme, snižujeme tím náklady a spotřebu energie při výrobě nových baterií a dalších materiálů. A v neposlední řadě, snížíte množství nebezpečného odpadu, který by jinak skončil na skládce. Vnímáte ten význam?
Do nitra energetických článků
Z vyhozených vybitých elektrických článků lze opětovně využít kolem 75 % použitých materiálů, a to například k výrobě nových baterií, popelnic nebo dokonce i v kosmetice při výrobě krémů proti akné, jejichž součástí je zinek. Recyklací kovů v bateriích lze dosáhnout nejen výrazných materiálních, ale i energetických úspor, protože zpracování surových kovů je energeticky mnohem náročnější než jejich získávání recyklací.
Jak probíhá cyklus zpětného odběru baterií?
Cesta recyklace začíná tím, že použité odpadní baterie odnesete na sběrná místa, kterých je po České republice už přes 27 000. Vybité baterie ze sběrných míst sváží smluvní partneři kolektivního systému ECOBAT na třídicí linku do středočeského Řevničova. Putují sem svozy z měst a obcí, obchodů i škol, ale i firem či výrobních závodů. Zde jsou odpadní baterie pečlivě roztříděny dle skupiny a chemického složení. Pro jednotlivé typy jsou určeny různé specializované technologie recyklačního procesu.
Z třídící linky roztříděné odpadní baterie putují do firem, které se specializují na recyklaci a zpracování různých kovů. V Česku jde například o Kovohutě Příbram, kde se zpracovávají olověné baterie. Větší část vytříděných baterií však směřuje do zahraničí – například do Německa, Francie či Polska. K ekonomicky smysluplné recyklaci je totiž zapotřebí velké množství vstupního materiálu, v tomto případě vrácených použitých odpadních baterek.
Víte, jak se recyklují tužkové baterie?
Pro zpracování běžných tužkových baterií se v zásadě používají dvě cesty: pyrometalurgické, nebo mechanické a chemické zpracování. Při pyrometalurgickém zpracování dochází k hutnickému zpracování baterií v obloukové peci za vysokých teplot bez předchozí mechanické úpravy. Získáváme při něm:
- Slitinu železa, manganu a niklu. Využití má pro výrobu antikorozní oceli, například pro chirurgické nástroje nebo kuchyňské dřezy.
- Oxid zinečnatý. Ten se využívá pro výrobu zinku a dále pro povrchovou úpravu kovů, například pro pozinkované popelnice.
- Manganový silikát. Využívá se jako nízkoprocentní ruda v manganovém průmyslu. Mangan se obecně používá pro zlepšení mechanických vlastností, například ke zušlechťování konstrukční oceli.
Mechanické a chemické zpracování
Při mechanickém a chemickém zpracování dochází nejprve k drcení a separaci kovů, plastu a papíru a poté k loužení získané jemnozrnné černé hmoty. Jemnozrnná černá hmota je směs burelu (oxidu manganičitého), grafitu a elektrolytu (chlorid zinečnatý nebo hydroxid draselný), a dále železných kovů a kovového zinku. Následně se černá hmota zpracovává metalurgicky na zinek či oxid zinečnatý a manganovou strusku. Nebo také loužením na uhličitan zinečnatý, který se používá třeba v kosmetickém průmyslu nebo na výrobu některých krémů. Železné kovy a kovový zinek se také dále zpracovávají metalurgicky.
Zdá se vám to složité?
To zásadní, co je dobré vědět, je, že díky recyklačním procesům získáváme druhotné suroviny. Z jedné tuny tužkových baterií zhruba 167 kg oceli, 210 kg zinku, 205 kg manganu, 15 kg niklu a mědi. Z dalších typů baterií pak také olovo, kadmium, kobalt a stříbro.
Každý máme možnost volby
Každý máme možnost volby. Chovat se zodpovědně a dát použitým bateriím šanci na „druhý život“, aby nám suroviny z nich po recyklaci znovu sloužily, nebo se vymlouvat a prostě to neřešit. Recyklace použitých baterií je snadnou, celoroční aktivitou, která je dobrá pro životní prostředí. Nemůžete změnit minulost, ale můžete změnit budoucnost, vždy pamatujte na recyklaci!